OSN: Skoncování s násilím na ženách je věcí nás všech

 

 

 

OSN Praha 07.03.2013 Téma letošního Mezinárodního dne žen - Sliby se mají plnit. Je čas učinit vše k ukončení násilí na ženách – sleduje jediný cíl: posílit závazek mezinárodního společenství ke společnému úsilí v této věci. Kampaň vedená šéfem OSN Pan Ki-munem zaměřená na tento problém proto vyzývá vlády, občanskou společnost, ženské organizace, muže, mladé lidi, privátní sektor, média a celý systém organizací OSN, aby se společně o eliminaci násilí na ženách zasadili.

celý text:

 


Proč by to mělo zajímat i vás?

  • S násilím se v průběhu života setká až 70% žen
  • Každá pátá žena se stane obětí znásilnění nebo pokusu o něj
  • Obchod s lidmi postihuje ročně až 2 miliony osob. 80% obětí jsou ženy a dívky
  • Ženské obřízce se muselo podrobit 100-140 milionů žen a dívek
  • V Demokratické republice Kongo bylo od roku 1996 zaznamenáno nejméně 200 tisíc případů sexuálního násilí
  • Až 50% sexuálních útoků je vedeno proti dívkám mladším 16 let
  • Více než 600 milionů žen žije v zemích, kde není domácí násilí trestným činem.

 

One Woman

Známí muzikanti a zpěváci ze všech kontinentů složili a nazpívali píseň „One Woman“ vyzývající k celosvětovému boji proti násilí na ženách. Veřejně bude poprvé interpretována 8. března 2013. Sledujte stránky www.unwomen.org, Facebook, YouTube a další elektronické kanály.

 

Co můžete udělat vy?

Připojte se ke globální konverzaci na Twitteru (@UN_Women nebo #1woman). Můžete přidat i vlastní tweet prostřednictvím Thunderclap, spuštěn bude také na MDŽ. A především, aktivně k zastavení násilí na ženách přispějte: svými postoji, názory, zájmem, finančně, každý podle svých možností.

 

Právo na život bez násilí

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Mezinárodní den žen je příležitostí zamyslet se nad šokujícími případy násilí na ženách a dívkách, k nimž došlo během uplynulého roku. Mladá žena přišla o život následkem znásilnění skupinou útočníků. Jiná podobný útok přežila, ale později spáchala sebevraždu. Neunesla ponížení a stud. Na jinou mladou dívku stříleli, protože se chtěla vzdělávat. Všechny tyto kruté události, které právem vzbudily rozhořčení celého světa, jsou součástí jednoho velkého problému, který se projevuje ve všech společnostech a oblastech života.

 

Co dělat?

Položte si teď všichni otázku: Co dělat, aby k podobným případům již nedocházelo? Přemýšlejte o ženách, které znáte. Myslete na ty, jichž si v rodině a společnosti vážíte. Uvědomte si, že existuje vysoká pravděpodobnost, že se mnohé z nich již staly obětí násilí. A daleko větší počet z nich má příbuznou či kamarádku, která se stala obětí násilného útoku.

Většinu z nás podobné činy pobuřují. Pobouření je ale nutné proměnit v konkrétní činy proti násilí na ženách. Zločiny na ženách musí být stíhány. Oběti pak nikdy nesmí být trestány za příkoří, jímž prošly. Proti tomuto problému musíme bojovat všude: doma i v zaměstnání, v nestabilních i bezpečných zemích. Náš závazek musí směřovat i k ženám, které žijí v oblastech konfliktů. Sexuální násilí se bohužel stalo běžnou součástí boje. Hlavním cílem je ponížení nepřítele.

 

Priorita celého mezinárodního společenství

Organizace spojených národů je na straně zkoušených žen. Já jako generální tajemník OSN při všech příležitostech zdůrazňuji, že boj proti sexuálnímu násilí v ozbrojených konfliktech musí být prioritou celého mezinárodního společenství. Své nejbližší spolupracovníky pověřuji úkolem, že prevence a potírání sexuálního násilí musí být naší nejvyšší prioritou ve všech mírových operacích OSN.

Spojené národy dlouhodobě prosazují kampaň proti násilí na ženách (UniTE to End Violence Against Women). Vychází z prosté premisy: všechny ženy a dívky mají právo na život bez násilí.

Komise pro postavení žen pořádá v těchto dnech v New Yorku dosud největší zasedání OSN k tématu ukončení násilí na ženách. Je nutné, aby po jeho skončení byla slova přeměněna v činy.

Oceňuji všechny vlády, zájmové skupiny i jednotlivce, kteří se na kampani UniTE podílejí. Vyzývám všechny ostatní, aby se připojili. Ať už přispějete finančně, nebo postojem a činy, stáváte se součástí celosvětového boje za ukončení nespravedlnosti. Pomozte zajistit bezpečí, ochranu a svobodu, jež si všechny ženy a dívky zaslouží.